wybitny architekt, urbanista, naukowiec, nauczyciel akademicki, doktor honoris causa PK

 

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Profesora Witolda Cęckiewicza (1924–2023) naszego nestora, nauczyciela oraz mistrza.

 

Witold Cęckiewicz był wybitnym architektem, autorem projektów znanych krakowskich obiektów i układów urbanistycznych. Był autorem symboli krakowskiego modernizmu: hotelu Cracovia i kina Kijów, pod jego kierownictwem zaprojektowany został układ osiedla Podwawelskiego i Mistrzejowic. A jego ostatnim wielkim projektem było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Prof. Cęckiewicz był promotorem ponad 600 prac magisterskich oraz 28 prac doktorskich.

 

 
 

 

Z monografii autorstwa: red. M. Karpińskiej, D. Leśniak-Rychlak, M. Wiśniewskiego:
"Witold Cęckiewicz to jeden z najważniejszych architektów polskich po II wojnie światowej. Urodzony w 1924 roku, dzięki talentowi i ambicjom doszedł do pozycji, która umożliwiła mu realizację ważnych założeń pomnikowych, a także dużych przedsięwzięć o prestiżowym charakterze: hotel Cracovia i kino Kijów w Krakowie, oraz ikoniczna ambasada PRL w New Delhi. W jego działalności projektowej zaznacza się największe społeczne przedsięwzięcie lat powojennych – masowe budownictwo mieszkaniowe w postaci urbanistycznych projektów osiedli, najpierw na terenie socjalistycznego miasta Nowa Huta, potem modelowego osiedla Podwawelskiego, aż po niezrealizowane osiedle Chełmońskiego. Równolegle projektował również kościoły, od lat 60. do dzisiaj architektura sakralna stanowi ważny nurt jego dzieła, którego zwieńczeniem jest sanktuarium w Łagiewnikach."