E-mail nie wyświetla się prawidłowo? Obejrzyj go w przeglądarce
Newsletter legislacyjny Komisji ds. Legislacji przy Krajowej Radzie Izby Architektów RP i portalu WarsztatArchitekta.pl | #42
Przesyłamy Wam czterdziesty drugi numer newslettera legislacyjnego. Zawiera on:
Ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. z 11 sierpnia 2017 r., poz. 1529) >>>
Informację o polskiej normie pn. Ochrona przeciwpożarowa budynków - Przeciwpożarowe zbiorniki wodne - Wymagania ogólne >>>
Z dniem 11 września br. wejdzie w życie ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ustawa ta określa zasady utworzenia i funkcjonowania Zasobu oraz zasady kwalifikowania i przekazywania do niego nieruchomości. Ponadto akt reguluje reguły gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, jak również zasady gospodarowania mieszkaniami na wynajem.
W ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości zawarto także zmiany niektórych innych aktów, w tym ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, która reguluje procedurę ustanawiania odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego. Luki w dotychczasowej regulacji umożliwiały swobodne przekształcanie budynków mieszkalnych jednorodzinnych w „wielorodzinne”, z pominięciem przepisów prawa budowlanego oraz przepisów techniczno-budowlanych. W konsekwencji wyodrębnione lokale bardzo często nie spełniały wymogów bezpieczeństwa obiektów. W tym miejscu przypomnieć należy inicjatywę Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów, która pismem z dnia 10 sierpnia 2014 r. (l.dz. 755/MpORIA/2014) postulowała wprowadzenie dodatkowych wymogów w procedurze wydawania zaświadczeń stwierdzających samodzielność lokali (m.in. wymogu zgodności zaświadczeń z dokumentami potwierdzającymi funkcję budynku). Postulaty te zostały uwzględnione. Według zmian ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego musi być zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także pozwoleniem na budowę lub skutecznie dokonanym zgłoszeniem oraz pozwoleniem na użytkowanie. Dodatkowo w ustawie wskazano, że odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą stanowić co najwyżej dwa samodzielne lokale mieszkalne.
Ponadto informujemy, że na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego dostępna jest norma o numerze PN-B-02857:2017-04 pn. Ochrona przeciwpożarowa budynków – Przeciwpożarowe zbiorniki wodne – Wymagania ogólne. W normie tej wskazano ogólne wymagania odnoszące się do naziemnych, półpodziemnych, podziemnych, krytych i otwartych przeciwpożarowych zbiorników wodnych przeznaczonych do magazynowania wody do celów zewnętrznego gaszenia pożaru. Norma nie obejmuje zbiorników ziemnych oraz zbiorników zasilających stałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające. Norma ta zastępuje wersję nr PN-B-02857:1982.
Architekt IARP, Wiceprezes KRIA
Architekt IARP, Szef Biura Portalu WarsztatArchitekta.pl
Zapraszamy do korzystania z nowych działów Warsztatu Architekta!