ArchiCAD

Producent: Graphisoft

Opis: Program graficzny CAD opracowany przez węgierską firmę Graphisoft z myślą o zastosowaniu w projektowaniu architektonicznym.

ArchiCAD jest jednym z najbardziej popularnych programów w biurach architektonicznych. Umożliwia przygotowanie jednocześnie zarówno dwuwymiarowych rysunków (rzutów kondygnacji, przekrojów, widoków elewacji), jak i widoków perspektywicznych i aksonometrycznych przy korzystaniu z jednego tylko modelu. Idea programu opiera się na możliwości rysowania w systemie zbliżonym do WYSIWYG przy zachowaniu sposobu pracy charakterystycznego dla architektów – czyli opracowywaniu rzutów kolejnych kondygnacji. Trójwymiarowy model oraz przekroje generowane są automatycznie na podstawie rzutów. Edycje dokonane na modelu i przekrojach przenoszą się też na rzut.

Program oparty jest na logice obiektowej, poszczególne rodzaje obiektów odpowiadają różnym elementom budowlanym (ściana, strop, dach, belka). Ponadto istnieją obiekty wstępnie zdefiniowane, takie jak okna, drzwi, meble, a nawet całe pojazdy i ludzie. Projektowanie polega na ustawianiu zdefiniowanych obiektów oraz nadawaniu im parametrów. Ostatnio dla tego typu oprogramowania przyjęło się określenie BIM – jako skrót od angielskiego Building Information Modeling, czyli modelowanie informacją o budynku.

W wersji 8.0 po raz pierwszy pojawiła się dodatkowa opcja „kalki”. Jest to narzędzie pomagające nam precyzyjnie ustalić położenie innych kondygnacji.

W programie od wersji 10, dostępna jest opcja „wirtualnego spaceru”. Funkcja ta przypomina swym działaniem system poruszania się z gier FPS. Jest ona pomocna w prezentacji obiektu przyszłym klientom. W ArchiCADzie 9.0 po raz pierwszy wprowadzono także system renderingu LightWorks. Dzięki niemu możliwe jest użycie ArchiCAD-a jako system renderujący realistyczną wizualizację projektu.

Do programu dołączony jest edytor obiektów opisywanych w języku GDL (Geometric Description Language).

Obsługiwane platformy: Windows, Mac OS X
Więcej: http://www.archicad.pl/programy/archicad/73-2/411-archicad-19-wymagania-techniczne

Cena: Od 19 010 zł + VAT
Więcej: http://www.archicad.pl/images/stories/aktualnosci/Cennik_ArchiCAD.pdf

Link: http://www.archicad.pl/


Revit

Producent: Autodesk

Opis: Oprogramowanie do projektowania budynków Revit® jest stworzone specjalnie do modelowania informacji o budynku(BIM ) (angielski), z uwzględnieniem funkcji projektowania architektonicznego, MEP, inżynierii budowlanej i budowy. Licencja na program Revit 2016 jest dostępna w sprzedaży w ramach pakietów Building Design Suite Premium i Ultimate.

Subskrypcja Desktop Subscription dla pakietu Building Design Suite zapewnia najtańszy dostęp do oprogramowania Revit. Korzystaj z najnowszych wersji i zalet elastycznego licencjonowania, dostępu do usług w chmurze oraz pomocy technicznej.

Technologia BIM: Tak

Obsługiwane platformy: Windows (Mac Os X wyłącznie za pomocą Boot Camp lub Parallels Desktop)

Cena: Od 250 € / m-c
Więcej: http://www.autodesk.pl/products/revit-family/buy

Link: http://www.autodesk.pl/products/revit-family/overview


ArCADia BIM System

Producent: ArCADiasoft

Opis: Opis: System ArCADia pozwala na przestrzenne modelowanie bryły budynku i umieszczenie w przestrzeni 3D elementów konstrukcji i instalacji. Modułem podstawowym systemu jest ArCADia BIM, program przeznaczony dla wszystkich uczestników procesu projektowania, udostępniający wszystkie podstawowe możliwości modelowania budynku wraz z instalacjami i umożliwiający koordynację współpracy międzybranżowej, w tym scalanie projektów, wykrywanie kolizji i wizualizację zmian w projekcie.

Dla architekta system ArCADia to narzędzie, które pozwoli zaprojektować budynek wraz z jego otoczeniem, a także stworzyć dokumentację techniczną i wizualizacje. Realistyczny widok 3D, dostępny na każdym etapie projektowania, pokazuje wszelkie niuanse modelu, przyspiesza prezentację projektu i ułatwia komunikację z inwestorem. Aby wykorzystać w pełni możliwości systemu w zakresie swojej branży, zalecane jest, aby architekt wyposażony był, oprócz modułu podstawowego, w moduły ArCADia-ARCHITEKTURA i ArCADia-IFC RVT. ARCHITEKTURA możliwi m.in. tworzenie zestawień materiałów, powierzchni, kubatur, przekrojów, obliczanie nasłonecznienia pomieszczeń, automatyczne wymiarowanie, a także tworzenie więźby dachowej i import konstrukcji stalowych. Dzięki modułowi IFC możliwy będzie eksport i import formatów IFC, zaczytywanie projektów z programu Revit i wykorzystanie ich np. jako podkładu 3D.

Technologia BIM: Tak
Obsługiwane platformy: Windows
Cena: 
ArCADia BIM – od 2180 netto;
ArCADia-ARCHITEKTURA – 1980 netto
ArCADia-IFC RVT – 980 netto

Więcej: https://www.intersoft.pl/cad/index.php?kup-program-cad=arcadia-bim
Link: https://www.intersoft.pl/


ZWCAD Architecture

Producent: ZWSOFT

Opis: Program typu CAD z narzędziami do projektowania architektonicznego – równolegle 2D i 3D.

ZWCAD Architecture pozwala na:
Jednoczesną pracę 2D i 3D – dzięki parametryczności rysując rzut, program w tle i na bieżąco generuje model 3D;
Projektowanie parametryczne przyspieszające prace koncepcyjne, nanoszenie zmian w projekcie: ściany, belki, słupy, stropy – edytowalne parametrycznie poprzez dwuklik lub w panelu właściwości;
Korzystanie z biblioteki stolarki okiennej i drzwiowej i wykonywanie automatycznych zestawień, ponadto szybkie „naprawianie” ściany poprzez automatyczne wypełnienie w przypadku usunięcia otworu;
Zestawienia powierzchniowe pomieszczeń;
Wstawianie i definiowanie schodów i dachów za pomocą kreatora;
Generowanie przekrojów i widoków elewacji na podstawie rzutu/modelu 3D;
Eksport do formatu DAE oraz STL.

Obsługiwane platformy: Windows 11, 10, 8.1, 7, Windows Server 2008, 2012, 2016
Więcej: https://www.zwcad.pl/zwcad-2022/zwcad-architecture-2022.html

Cena: Od 3699 zł + VAT

Więcej: https://www.zwcad.pl/cennik-zwcad.html
Link: https://www.zwcad.pl/zwcad-2021/wersje-branzowe.html

 

🇺🇦  Zarząd firmy Usługi Informatyczne Szansa Sp. z o.o, autoryzowanego dystrybutora programu ZWCAD w Polsce, w pełni solidaryzując się z ukraińskim narodem przekaże pomoc i wsparcie na rzecz Uchodźców: 

  • Bezpłatna 3 miesięczna w pełni funkcjonalna licencja programu ZWCAD
  • Darmowy dostęp do szkolenia on-line z podstaw obsługi programu ZWCAD

Więcej informacji poprzez zapytanie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod numerem telefonu 785 192 430.


MicroStation

Producent: Bentley

Opis: MicroStation to, zajmujące czołową pozycję na świecie, oprogramowanie wspierające projektowanie 2D i 3D oraz modelowanie informacji, przeznaczone w szczególności do stosowania w architekturze, inżynierii, w czasie budowy i eksploatacji; dla systemów dostawy mediów, dróg i kolei, mostów, budynków, sieci łączności, sieci kanalizacyjnych, zakładów przemysłowych, górnictwa i innych.

MicroStation zapewnia wydajność i elastyczność modelowania, generowania rysunków, kreślenia oraz  tworzenia map,  niezależnie od ich przeznaczenia i wielkości. Jest również platformą dla wielu kompatybilnych ze sobą, profesjonalnych i dopasowanych do wymogów danej branży, aplikacji firmy Bentley i innych dostawców oprogramowania.

Technologia BIM: Tak

Link: http://www.bentley.com/pl-PL/Products/MicroStation/ 


Solid Edge ST10

Producent: Siemens

 

Link: https://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/solid-edge/free2d/#lightview-close