AutoCAD

Producent: Autodesk

Opis: Program tworzony i rozpowszechniany przez firmę Autodesk, wykorzystywany do dwuwymiarowego (2D) i trójwymiarowego (3D) komputerowego wspomagania projektowania. Pierwotnie wykorzystywany był tylko przez mechaników, jednak z czasem został rozszerzony i aktualnie jest używany przez architektów i innych projektantów dzięki temu, że firma Autodesk rozszerzyła program o wiele specjalistycznych „nakładek” np. AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical, Mechanical Desktop, Architectural Desktop, Civil Design itp. AutoCAD jest w tym wypadku podstawą, do której dołączone są biblioteki, funkcje, interfejsy specyficzne dla danej branży.

Formaty plików: Pliki rysunków programu AutoCAD posiadają rozszerzenie DWG oraz jego odpowiednik w ASCII – DXF. Pliki DWG stały się standardem de facto dla aplikacji CAD. Pliki DWG często nie są kompatybilne między poszczególnymi wersjami AutoCAD. DWG jest formatem binarnym i własnościowym firmy Autodesk. Dokumentacja dotycząca formatu nie jest udostępniana innym producentom oprogramowania w celu ograniczenia konkurencji na rynku i utrzymania pozycji monopolistycznej. Programy innych producentów mogą używać plików w tym formacie dzięki inżynierii wstecznej.

Obsługiwane platformy: Mac OS X, Windows, iOS, Android

Cena: 

 • 31 304 zł – płatne co 3 lata
 • 10 984 zł – płatne rocznie
 • 1 372 zł – płatne miesięcznie

AutoCAD LT

Opis: Precyzyjne oprogramowanie do tworzenia rysunków 2D i dokumentacji zawiera aplikacje internetową i mobilną AutoCAD

Cena: 

 • 7 134 zł – płatne co 3 lata
 • 2 504 zł – płatne rocznie 
 • 314 zł – płatne miesięcznie

Więcej: http://www.autodesk.pl/products/autocad/buy

Link: http://www.autodesk.pl/products/autocad/overview


ZWCAD

Producent: ZWSOFT

Opis: Program CAD stał się w ciągu dwóch ostatnich dekad niezwykle potężnym narzędziem o ogromnej mocy sprawczej i przeniknął do wielu gałęzi przemysłu, aby poprawić efektywność oraz produktywność w przedsiębiorstwach. Wraz ze znaczącym wzrostem swojej popularności, ZWSOFT, jako jeden z kluczowych dostawców rozwiązań CAD, podjął się szybko opracować i stworzyć swój flagowy produkt, który natychmiast zyskał uznanie i został przyswojony przez rynek.

Formaty plików: dwg, dxf

Obsługiwane platformy: Windows 11, 10, 8.1, 7, Windows Server 2008, 2012, 2016

Cena:

 • ZWCAD 2022 STD: 2249 zł netto – licencja wieczysta
 • ZWCAD 2022 PRO: 2749 zł netto – licencja wieczysta
 • ZWCAD Architecture 2022: 3699 zł netto – licencja wieczysta

Więcej: https://www.zwcad.pl/cennik-zwcad.html

Link: https://www.zwcad.pl/

 

🇺🇦  Zarząd firmy Usługi Informatyczne Szansa Sp. z o.o, autoryzowanego dystrybutora programu ZWCAD w Polsce, w pełni solidaryzując się z ukraińskim narodem przekaże pomoc i wsparcie na rzecz Uchodźców: 

 • Bezpłatna 3 miesięczna w pełni funkcjonalna licencja programu ZWCAD
 • Darmowy dostęp do szkolenia on-line z podstaw obsługi programu ZWCAD

Więcej informacji poprzez zapytanie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod numerem telefonu 785 192 430.


progeCAD

Producent: Progesoft

Opis: progeCAD® Professional umożliwia wczytywanie, zapisywanie i pracę z rysunkami w formacie DWG i DXF. Program daje możliwość tworzenia rysunków, edytowania, modyfikacji oraz ich drukowania w wysokiej jakości. Wspiera rysowanie przy pomocy poleceń kreślenia w wymiarze 2D i 3D. Posługiwanie się programem jest analogiczne do obsługi AutoCAD®, dlatego z łatwością będą mogli Państwo przejść na użytkowanie progeCAD. Program pracuje na bazie IntelliCAD, co zapewnia kompatybilność środowiska i rysunków z AutoCAD® czy AutoCAD LT®.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows

Cena: 1 289 zł + VAT / wersja Proffesional PL

Więcej: http://progecad.pl/c/progecad-opis

Link: http://progecad.pl/


BricsCAD

Producent: Bricsys (Datacomp IT Sp. z o.o.)

Opis: Program CAD do wspomagania projektowania charakteryzujący się niską ceną i wysoką funkcjonalnością – tzw. „tani CAD” będący doskonałą alternatywą dla AutoCAD. Odczytuje i zapisuje pliki DWG oraz DXF w wersjach do 2018.  Umożliwia otwarcie plików z AutoCADa i natychmiastowe rozpoczęcie pracy nad nimi. Użytkownicy innych programów CAD mogą zrobić to samo z plikami BricsCADa.
Najnowsza wersja V22 wprowadza jeszcze większą wydajność i wiele innowacji do produktów BricsCAD. Zawiera takie funkcje i usprawnienia jak m.in.: sprawniejsze wczytywanie obrazów rastrowych, efektywniejszy eksport do pdf, szybsze procesy dzięki wielowątkowemu ładowaniu i rysowaniu, równoległe obliczanie z wykorzystaniem wielu rdzeni procesora, edycja tekstu wymiarowego bezpośrednio na rysunku, generowanie asocjatywnych rzutów 2D z modelu trójwymiarowego, obsługa kontrolerów 3D Connexion, rozwiązania optymalizacyjne i narzędzia automatyzujące część prac. Dzięki BricsCAD Communicator, jest możliwy import i eksport plików CATIA, Inventor, Parasolid, STP, IGS,
STL oraz innych formatów. Obsługa formtu BRX API daje możliwość uruchomienia nakładek wspomagających projektowanie. Dodatkowo dla programu BricsCAD zostało napisanych ponad 200 nakładek branżowych m.in. CADProfi, Ventpack, część dostępnych darmowo.
BricsCAD oferuje również narzędzia do modelowania 3D, projektowania rozwiązań przemysłowych/produkcyjnych/mechanicznych, a także już od wersji V15 moduł BIM, który ustawicznie rozwija się wraz z kolejnymi wydaniami programu.

Formaty plików: DWG, DXF, IFC

Obsługiwane platformy: Windows, Mac OS, Linux

Cena: 

 • 2520 zł + VAT / wersja Lite (lic. wieczysta)
 • 4560 zł + VAT / wersja Pro (lic. wieczysta)
 • 8610 zł + VAT / wersja Ultimate

Więcej: www.projektowaniecad.com.pl/cenniki/bricscad/ oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Link: www.projektowaniecad.com.pl/bricscad/


DraftSight

Producent: DPS Software Sp. z o.o.

Opis: 

DraftSight to profesjonalny, w pełni bezpłatny program do projektowania wspomaganego komputerowo CAD 2D. Oprogramowanie DraftSight dostarcza ulepszoną funkcjonalność przy otwieraniu, zapisywaniu i współużytkowaniu plików DWG. Program DraftSight jest dostępny dla wszystkich użytkowników, w tym dla osób zawodowo zajmujących się projektowaniem CAD, studentów i nauczycieli.

Program DraftSight umożliwia:

 • tworzenie rysunków 2D
 • aktualizowanie i obsługę plików DWG i DXF
 • tworzenie plików PDF
 • wymianę plików z firmami, które dostarczają lub same wymagają danych zapisanych w formacie DWG lub DXF

DraftSight jest dostępny w wielu językach, takich jak: polski, chiński, chiński tradycyjny, czeski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, japoński, koreański, portugalski oraz rosyjski. Jest kompatybilny z większością popularnych programów do projektowania. Pobierz DraftSight i sprawdź sam jak prosty w obsłudze może być profesjonalny darmowy program do projektowania 2D.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows, Mac OS X, Linux (Ubuntu, Gnome, KDE)

Cena: Bezpłatny (w wersji podstawowej)

Więcej: http://www.draftsight.cns.pl/

Link: http://www.draftsight.cns.pl/


GstarCAD

Producent: TMSys Sp. z o.o.

Opis: GstarCAD to profesjonalny program CAD 2D/3D dla wszystkich projektantów, którzy potrzebują szybkiego, niezawodnego, a także precyzyjnego narzędzia do tworzenia i edycji dokumentacji projektowej w – kolokwialnie mówiąc – sensownej cenie. GstarCAD, dzięki wielu dedykowanym nakładkom branżowym, znacznie zwiększy jakość i efektywność pracy architektów, mechaników, elektryków, instalatorów rur i wentylacji, geodetów oraz konstruktorów.

Do grona użytkowników GstarCAD należy wiele polskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Pośród których można znaleźć zarówno małe jednoosobowe firmy projektowe, jak i wielkie korporacje o międzynarodowym zasięgu.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows

Cena: Od 1190 zł + VAT

Więcej: http://gstarcad.pl/polityka-cenowa/

Link: http://gstarcad.pl/


Solid Edge 2d

Producent: Siemens

Opis: Bez względu na to czy używasz systemu 2D w całej firmie czy tylko do realizacji specyficznych procesów projektowych, oprogramowanie Solid Edge 2D Drafting pozwoli Ci uzyskać natychmiastową przewagę dzięki sprawdzonym funkcjonalnościom, do których zaliczamy szablony rysunkowe, narzędzie Goal Seeking, schematy i wymiarowanie. Wszystkie te narzędzia są zgodne z normami ISO, ANSI, BSI, DIN, JIS i UNI, a aplikację 2D Drafting można bezpłatnie pobrać i wykorzystywać w swojej organizacji.

Dzięki kreatorom importu danych, dopasowaniu czcionek i schematów kolorów, obsłudze plików XREF itp., Solid Edge 2D Drafting ułatwia wymianę systemu projektowania 2D i rezygnację z AutoCAD. Wbudowana wyszukiwarka poleceń jeszcze bardziej przyspiesza ten proces ponieważ eliminuje potrzebę wyszukiwania odpowiednika polecenia w systemie AutoCad.

Obsługiwane platformy: Windows 7 i Windows 8

Cena: Bezpłatny.

Link: https://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/solid-edge/free2d/#lightview-close