AutoCAD

Producent: Autodesk

Opis: Program tworzony i rozpowszechniany przez firmę Autodesk, wykorzystywany do dwuwymiarowego (2D) i trójwymiarowego (3D) komputerowego wspomagania projektowania. Pierwotnie wykorzystywany był tylko przez mechaników, jednak z czasem został rozszerzony i aktualnie jest używany przez architektów i innych projektantów dzięki temu, że firma Autodesk rozszerzyła program o wiele specjalistycznych „nakładek” np. AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical, Mechanical Desktop, Architectural Desktop, Civil Design itp. AutoCAD jest w tym wypadku podstawą, do której dołączone są biblioteki, funkcje, interfejsy specyficzne dla danej branży.

Formaty plików: Pliki rysunków programu AutoCAD posiadają rozszerzenie DWG oraz jego odpowiednik w ASCII – DXF. Pliki DWG stały się standardem de facto dla aplikacji CAD. Pliki DWG często nie są kompatybilne między poszczególnymi wersjami AutoCAD. DWG jest formatem binarnym i własnościowym firmy Autodesk. Dokumentacja dotycząca formatu nie jest udostępniana innym producentom oprogramowania w celu ograniczenia konkurencji na rynku i utrzymania pozycji monopolistycznej. Programy innych producentów mogą używać plików w tym formacie dzięki inżynierii wstecznej.

Obsługiwane platformy: Mac OS X, Windows, iOS, Android

Cena: 167 € / m-c / opcja profesjonalna
175 € / m-c / opcja preferencyjna
189 € / m-c / opcja preferencyjna plus
Więcej: http://www.autodesk.pl/products/autocad/buy

Link: http://www.autodesk.pl/products/autocad/overview


ZWCAD

Producent: 3D Master 

Opis: Program CAD stał się w ciągu dwóch ostatnich dekad niezwykle potężnym narzędziem o ogromnej mocy sprawczej i przeniknął do wielu gałęzi przemysłu, aby poprawić efektywność oraz produktywność w przedsiębiorstwach. Wraz ze znaczącym wzrostem swojej popularności, ZWSOFT, jako jeden z kluczowych dostawców rozwiązań CAD, podjął się szybko opracować i stworzyć swój flagowy produkt, który natychmiast zyskał uznanie i został przyswojony przez rynek.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista i Windows 7

Cena: 1 790 zł + VAT / licencja dożywotnia
510 zł + VAT / aktualizacja z ZWCAD Standard do ZWCAD Classic
601 zł + VAT / aktualizacja z ZWCAD Proffesional do ZWCAD Classic
Więcej: http://www.zwcad.info/zwcad-29/cennik

Link: http://www.zwcad.info/


progeCAD

Producent: SoliCAD, s.r.o. 

Opis: progeCAD® Professional umożliwia wczytywanie, zapisywanie i pracę z rysunkami w formacie DWG i DXF. Program daje możliwość tworzenia rysunków, edytowania, modyfikacji oraz ich drukowania w wysokiej jakości. Wspiera rysowanie przy pomocy poleceń kreślenia w wymiarze 2D i 3D. Posługiwanie się programem jest analogiczne do obsługi AutoCAD®, dlatego z łatwością będą mogli Państwo przejść na użytkowanie progeCAD. Program pracuje na bazie IntelliCAD, co zapewnia kompatybilność środowiska i rysunków z AutoCAD® czy AutoCAD LT®.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows

Cena: 1 190 zł + VAT / wersja Proffesional PL
Więcej: http://progecad.pl/c/progecad-opis

Link: http://progecad.pl/


BricsCAD

Producent: DataComp Spółka z o.o.

Opis: Program CAD do wspomagania projektowania charakteryzujący się niską ceną i wysoką funkcjonalnością - jest to tani CAD przez co stanowi alternatywę dla AutoCad. Odczytuje i zapisuje pliki DWG oraz DXF w wersjach do 2013.  Możesz otworzyć pliki z AutoCADa i natychmiast rozpocząć pracę nad nimi, użytkownicy innych programów CAD mogą zrobić to samo z plikami Bricscad'a.

Najnowsza wersja V15 zawiera wiele nowych funkcji oraz usprawnień: szybsza wczytywanie obrazów rastrowych, równoległe przeprowadzanie obliczeń na wielu rdzeniach procesowa, multi-odnośnik, edycja tekstu wymiarowego bezpośrednio na rysunku, generowanie asocjatywnych rzutów 2D z modelu trójwymiarowego, obsługa kontrolerów 3D Connexion. Dodatkowo dzięki BricsCAD komunikator, jest możliwość importu i eksportu plików CATIA, Inventor, Parasolid, STP, IGS, STL. Dzięki BRX API masz możliwość rekompilacji i uruchomienia istniejących już ARX bez adaptacji. Dla programu Bricscad zostało już napisanych ponad 200 nakładek branżowych z całego świata.

Od wersji V15 został wprowadzony moduł BIM, który będzie rozwijany w kolejnych wersjach.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows, Mac OSX, Fedora / OpenSuse / Ubuntu

Cena: 1770 zł + VAT / wersja Classic
2370 + VAT / wersja Classic All In
Więcej: http://www.bricscad.info.pl/index.php/cennik-bricscada

Link: http://www.bricscad.info.pl/


DraftSight

Producent: DPS Software Sp. z o.o.

Opis: 

DraftSight to profesjonalny, w pełni bezpłatny program do projektowania wspomaganego komputerowo CAD 2D. Oprogramowanie DraftSight dostarcza ulepszoną funkcjonalność przy otwieraniu, zapisywaniu i współużytkowaniu plików DWG. Program DraftSight jest dostępny dla wszystkich użytkowników, w tym dla osób zawodowo zajmujących się projektowaniem CAD, studentów i nauczycieli.

Program DraftSight umożliwia:

  • tworzenie rysunków 2D
  • aktualizowanie i obsługę plików DWG i DXF
  • tworzenie plików PDF
  • wymianę plików z firmami, które dostarczają lub same wymagają danych zapisanych w formacie DWG lub DXF

DraftSight jest dostępny w wielu językach, takich jak: polski, chiński, chiński tradycyjny, czeski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, japoński, koreański, portugalski oraz rosyjski. Jest kompatybilny z większością popularnych programów do projektowania. Pobierz DraftSight i sprawdź sam jak prosty w obsłudze może być profesjonalny darmowy program do projektowania 2D.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows, Mac OS X, Linux (Ubuntu, Gnome, KDE)

Cena: Bezpłatny (w wersji podstawowej).
Więcej: http://www.draftsight.cns.pl/

Link: http://www.draftsight.cns.pl/


GstarCAD

Producent: TMSys Sp. z o.o.

Opis: GstarCAD to profesjonalny program CAD 2D/3D dla wszystkich projektantów, którzy potrzebują szybkiego, niezawodnego, a także precyzyjnego narzędzia do tworzenia i edycji dokumentacji projektowej w – kolokwialnie mówiąc – sensownej cenie. GstarCAD, dzięki wielu dedykowanym nakładkom branżowym, znacznie zwiększy jakość i efektywność pracy architektów, mechaników, elektryków, instalatorów rur i wentylacji, geodetów oraz konstruktorów.

Do grona użytkowników GstarCAD należy wiele polskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Pośród których można znaleźć zarówno małe jednoosobowe firmy projektowe, jak i wielkie korporacje o międzynarodowym zasięgu.

Formaty plików: DWG, DXF

Obsługiwane platformy: Windows

Cena: Od 1190 zł + VAT
Więcej: http://gstarcad.pl/polityka-cenowa/

Link: http://gstarcad.pl/


Solid Edge 2d

Producent: Siemens

Opis: Bez względu na to czy używasz systemu 2D w całej firmie czy tylko do realizacji specyficznych procesów projektowych, oprogramowanie Solid Edge 2D Drafting pozwoli Ci uzyskać natychmiastową przewagę dzięki sprawdzonym funkcjonalnościom, do których zaliczamy szablony rysunkowe, narzędzie Goal Seeking, schematy i wymiarowanie. Wszystkie te narzędzia są zgodne z normami ISO, ANSI, BSI, DIN, JIS i UNI, a aplikację 2D Drafting można bezpłatnie pobrać i wykorzystywać w swojej organizacji.

Dzięki kreatorom importu danych, dopasowaniu czcionek i schematów kolorów, obsłudze plików XREF itp., Solid Edge 2D Drafting ułatwia wymianę systemu projektowania 2D i rezygnację z AutoCAD. Wbudowana wyszukiwarka poleceń jeszcze bardziej przyspiesza ten proces ponieważ eliminuje potrzebę wyszukiwania odpowiednika polecenia w systemie AutoCad.

Obsługiwane platformy: Windows 7 i Windows 8

Cena: Bezpłatny.

Link: https://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/solid-edge/free2d/#lightview-close