Sketchup

Producent: Trimble (wcześniej @Last Software i Google)

Opis: SketchUp jest programem do modelowania 3D zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów, w tym architektów oraz projektantów, który nie stawia właściwie żadnych ograniczeń swoim użytkownikom.

Pozwala on łączyć elementy 3D z elementami 2D, takimi jak zdjęcia, tekst, szablony blokowe, a nawet tekst pisany ręcznie. Umożliwia nie tylko projektowanie wnętrz, wybieranie tekstur i dodawanie gotowych komponentów takich jak samochody, drzewa, wyposażenie domowe, ale i tworzenie zupełnie nowych elementów.

Technologia BIM: Tak. Rozpoczynając od rysowania linii, następnie wpychając i wyciągając powierzchnie można zamieniać je w obiekty 3D: rozciągając, kopiując, obracając, malując, modelując z CAD, z danych terenu, fotografii  czy nawet ręcznych szkiców.

Formaty plików: Importer do DXF, DWG, 3DS, DAE, KMZ, TIF, JPG, PNG
SketchUp Pro eksportuje ponadto wszystkie wymienione wcześniej formaty plus: PDF, OBJ, FBX, XSI, VRML, MP4, WEBM i AV

Obsługiwane platformy: Windows 7/8, Mac OS X 10.10+

Link: http://sketchup.com.pl/


3D Studio MAX

Producent: Autodesk

Opis: Oprogramowanie do modelowania, animacji i renderowania 3D. 3ds Max® pozwala na szybkie tworzenie, dostosowywanie, renderowanie i wspólne opracowywanie modeli 3D oraz animacji.

Formaty plików: 3DS, AI, DDF, DEM, DWG, DXF, HTR, IAM, IGES, IPT, LP, LS, MTL, OBJ, PRJ, SHP, STL, TRC, VW, WRL, WRZ 

Obsługiwane platformy: Windows® 8 lub Windows® 7 64-bit Professional

Link: http://www.autodesk.pl/products/3ds-max/overview


Cinema 4D

Producent: Maxon Computer GmbH

Opis: C4D to profesjonalny pakiet do tworzenia wizualizacji oraz animacji 3D. C4D oferuje zaawansowane możliwości będąc jednocześnie jednym z najprostszych w obsłudze programów tego typu. Cały pakiet jest podzielony na specjalne moduły o wysokiej funkcjonalności w skład których wchodzą:

  • Dynamics - ułatwiający odwzorowanie fizyki,
  • MOCCA 2 - zaawansowane animowanie obiektów,
  • BodyPaint 3D R2 - malowanie tekstur bezpośrednio w 3D,
  • Advanced Render 2 - renderowanie z wykorzystaniem algorytmu energetycznego,
  • efekty załamania światła, rozszczepienia, połyski i wiele innych. Najnowsza edycja programu wspiera procesory 64-bitowe, wielordzeniowe i systemy wieloprocesorowe.

Formaty plików: 3ds, bvh, dae, DEM, DXF, DWG, FBX, IGES, lws .lwo, RIB, skp, STL, VRML2, wrl, obj, TIFF, PSD, TGA, HDRI, DPX, Open EXR, BMP, JPEG, RLA, RPF, PNG, AVI 

Obsługiwane platformy: Windows XP, Vista lub 7 na procesorze Intel lub AMD z obsługą SSE2 Mac OS X 10.5.8 lub nowszy na procesorze Intel na Maca 1024 MB RAM

Link: http://www.maxon.net/products/cinema-4d-studio/who-should-use-it.html


Maxonform

Producent: Graphisoft we współpracy z niemiecką firmą Maxon

Opis: MaxonForm: program współpracujący z ArchiCADem 10, lecz działający również niezależnie. Jest oparty na technologii programu Cinema 4D (sztandarowy produkt firmy Maxon) i oferuje modelowanie również z wykorzystaniem zaawansowanych metod HyperNurbs oraz Nurbs. MaxonForm służy do swobodnego modelowania, oderwanego od metafor i skojarzeń związanych z placem budowy. Zainteresowani będą nim zwłaszcza zwolennicy architektury organicznej.

MaxonForm wraz z ArchiCADem zapewniają z jednej strony pełną swobodę kształtowania brył budowli (dzięki MaxonForm i technologii Cinema 4D), a z drugiej strony łatwość przekształcenia najbardziej nawet awangardowych pomysłów przestrzennych w dokumentację techniczną (dzięki ArchiCADowi). Połączenie tych dwóch cech jest rewolucyjną nowością - nigdy dotąd oprogramowanie CAD nie oferowało takich możliwości.


Piranesi

Producent: Informatix

Opis: Piranesi to zaawansowany program brytyjskiej firmy, służący do „malowania 3D” i pozwalający bez wysiłku zamienić banalne renderingi w efektowne prezentacje najwyższej jakości.

Piranesi tworzy też fotorealistyczne wizualizacje, umożliwiając szybkie nakładanie tekstur i komponowanie przestrzennych scenografii - łatwe dzięki automatycznej perspektywie oraz inteligentnemu maskowaniu.

Bogactwo efektów i stylów sprawia, że wykonywanie prac naśladujących obrazy, grafiki czy rysunki odręczne jest bardzo proste i szybkie.

Intuicyjna obsługa sprawia, że program dostarcza użytkownikowi wiele przyjemności i satysfakcji.

Cena: 1 stanowisko - 750 € 

Link: http://www.informatix.co.uk


Atlantis Studio

Producent: ABVENT

Opis: Artlantis Studio to narzędzie przeznaczone do tworzenia realistycznych wizualizacji 3D budynków, wystroju wnętrz, ogrodów itp. Program dedykowany jest przede wszystkim architektom, którzy chcą tworzyć ładne wizualizacje bez konieczności zagłębiania się w czasochłonne narzędzia do modelowania i renderowania projektów.

Formaty plików: 3ds [3D Studio Max], .dwf, .dwg, .dxf [Autocad], .fbx, .gs1, .obj, .skp [SketchUp].
Ponadto producent udostępnia pluginy do importu plików z programów takich jak Autodesk Revit, Archicad, Vectorworks, Sketchup Pro, Bonzai

Obsługiwane platformy: Windows Vista / 7 / 8 / 10

Cena: Od 500 €
Więcej: http://www.artlantis.com/en/store/

Link: http://www.artlantis.com/en/home


LightWave 3D

Producent: NewTek

Opis: Jest to program do tworzenia grafiki 3D. Zestaw profesjonalnych narzędzi do modelowania, renderingu i animacji trójwymiarowych scen i efektów.

Składa się z dwóch osobnych programów:

  • Modeler używany jest do tworzenia obiektów.
  • Layout służy do ustawiania sceny, animowania i renderowania.

Formaty plików: BVH, LS, LWO, LWS, MD5ANIM, MD5MESH, MDD, MOT, OBJ, RIG, RPF, LIGHTWAVE, LW, LWLO, LWOB, LWZ

Obsługiwane platformy: Windows Vista / 7 / 8, Mac OS X, Amiga OS

Link: https://www.lightwave3d.com/overview/


INDIGO

Producent: Glare Technologies

Opis: Indigo Renderer to fotorealistyczny oparty o fizykę światła silnik renderujący. Dzięki zaawansowanemu modelu fizycznej kamery, realistycznemu systemowi materiałów oraz symulowaniu złożonych sytuacji oświetlenia z zastosowaniem techniki Metropolis Light Transport - Indigo Renderer jest w stanie tworzyć rendery najwyższej jakości i realizmu.

Kompatybilny z: Cinema4D R12 - R16, Maya, 3ds Max, SketchUp

Obsługiwane platformy: Windows: XP lub nowszy, OS X 10.5 Leopard lub nowszy


Maxwell Render

Producent: Autodesk

Opis: Maxwell Render jest samodzielnym silnikiem renderującym do tworzenia obrazów, filmów i animacji modeli 3D. Jest to kompletne rozwiązanie dla każdego kto wymaga znakomitych wyników w krótkim czasie. Maxwell Render oferuje maksymalną jakość, szybkość i kompatybilność z programami do architektury, projektowania i efektów wizualnych.

Aplikacja posiada plug-in do 16 platform 3D CAD takich jak 3ds Max, Maya, Softimage, Revit, After Effects, ArchiCAD czy NUKE.

Kompatybilny z: Revit, Maya, LightWave3D, Houdini, MicroStation, Photoshop, 3ds Max, ArchiCAD, Solidworks, formZ, Rhino, Modo, SoftImage, Bonzai3D, Nuke, After Effects, Cinema4D, SketchUp 7/8/2013 

Obsługiwane platformy: Windows 8.1 64-bit (pro), Windows 7 64-bit (Professional and Ultimate), Windows Vista 64-bit and 32-Bit. Windows XP 64-bit and 32-Bit, Windows Server 2008 and 2012, Linux x86_64

Cena: 2500 zł + VAT

Link: http://www.pccpolska.pl/grafika-3d/maxwell-render/


THEA RENDER

Producent: Solid Iris

Opis: Thea Render to potężny silnik renderujący, który za pomocą wtyczek współpracuje z większością pogramów do modelowania. Thea render jest uniwersalnym rozwiazaniem, ktory cechuje obszerny system materiałów, bogaty zestaw innowacyjnych narzędzi oraz hybrydowy silnik obliczeniowy (biased + unbiased).

Kompatybilny z: 3ds Max, Rhino, Modo, Blender, SoftImage, Cinema4D, SketchUp 6/7/8/2013/2014

Obsługiwane platformy: Windows Vista/7/8, MacOSX 10.6 lub nowszy, Intel CPU

Link: www.thearender.com


V-RAY

Opis: V-Ray charakteryzuje niezwykła jakość obrazu, światła oraz materiału przy niedoścignionej prędkości renderowania. V-Ray łączy dokładność fizyczną  z wysoką elastycznością i prędkością renderującą.

Obsługiwane platformy: Windows: Vista, 7, 8 (rekomendowane systemy 64 bitowe),  MacOS: 10.6 lub nowszy, Linux

Cena: V-Ray Standalone license – od 2500zł + VAT (w zależnosci od kategorii produktu)

Link: www.vray.com