Szanowni Państwo,

planując rozpoczęcie współpracy z architektem prawdopodobnie zastanawiacie się nad dwoma kwestiami:

  1. Jak przebiegnie współpraca Klient – Architekt? Jak wyrazić swoje oczekiwania wobec architekta?
  2. Komu zlecić wykonanie projektu?

Odpowiedzi na drugie pytanie wolimy uniknąć: mając wolny wybór, muszą Państwo znaleźć ją samodzielnie. Proponujemy zapoznanie się z wyszukiwarką Warsztatu Architekta – ArchiBook, która ułatwi kontakt z architektem w Waszej okolicy. W znalezieniu odpowiedzi na pytanie pierwsze postaramy się pomóc w niniejszym dziale.

Mamy na uwadze, że dla wielu z Państwa będzie to pierwsze spotkanie z Architektem i jego pracownią  zapewne spowodowane planami realizacji ważnej dla Państwa inwestycji. Wiemy z doświadczenia, że ten pierwszy kontakt i nadzieje z nim związane mogą prowadzić do nieporozumień co do specyfiki pracy architekta, rodzaju opracowań, których można od niego oczekiwać itd. Chcielibyśmy dostarczyć Państwu materiał do rozmowy lub wstępnego zadania pytań architektowi. Być może znajdą tu Państwo już gotowe odpowiedzi.

Prezentujemy poradnik Klient Architekta, na który składają się: omówienie podstawowych zagadnień, opis czynności, jakie wykonuje architekt, zanim przystąpi do pracy nad projektem, informacje o rodzajach projektów, w końcu – etapy dalszej współpracy już po wykonaniu projektu albo po rozpoczęciu budowy. Zawarte tu zasady obowiązują wszystkich Architektów – członków Izby Architektów RP. Warto zatem sprawdzić czy zlecają Państwo pracę właśnie członkowi Izby. Dlaczego – o tym przeczytać można na początku działu. Sądzimy, że całość materiału tu zawartego okaże się przydatna, a podjęta po jego lekturze praca z architektem – owocna i satysfakcjonująca (dla obu stron).

Pragniemy w tym miejscu podziękować za wszelkie uwagi, opinie i pomoc w tworzeniu rozdziałów Koleżankom i Kolegom architektom IARP. Oto Oni:
arch., arch.: Joanna Baranek-Stach (MPOIA), Beata Gutowska (SLOIA), Nela Karpińska (ZPOIA), Bożena Nieroda (MPOIA), Agnieszka Wereszczyńska (SLOIA) (rozdział 2 p. 5 i 6), Piotr Chuchacz (MPOIA), Olaf Jasnorzewski (MPOIA), Grzegorz Lechowicz (MPOIA), Bartosz Macikowski (POOIA), Robert Maślankowski (MPOIA), Tomasz Michalak (LBOIA).

Serdecznie dziękujemy
Redakcja Portalu WarsztatArchitekta.pl:
Łukasz Krawontka, Maciej Nitka; architekci IARP


Przejdź do poradnika inwestora >>